חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

טיפול בצלקות אקנה וצלקות לאחר ניתוח

צלקות נוצרות לאחר פציעה בעור. ישנן סיבות רבות לפציעה של העור :
1- מחלות עור שגורמות לפציעתו כמו דלקות עור או אקנה ( פצעי בגרות )
2- חבלה או פציעה בגלל תאונה, מכה או נפילה
3- ניתוח במהלכו יוצרים חתך בעור כמו ניתוח פלסטי למטרות אסתטיות (ניתוח להרמת פנים , הגדלת שדיים וכד’ ) או ניתוח במטרה רפואית ( הסרת נגעים מהעור, ניתוחי בטן וכד’).

לאחר פציעה, העור מפעיל תהליכי ריפוי פצע. תהליך ריפוי פצע מתחיל מייד לאחר הפציעה ויכול להמשך עד שנה -שנה וחצי לאחר הפציעה.
בתהליך ריפוי הפצע העור יכול להרפא בצורה תקינה לחלוטין (היווצרות של קולגן תקין בעומק העור) או להותיר צלקת (היווצרות של קולגן לא תקין בעומק העור)
ישנן סוגים שונים של צלקות בתלות בסוג העור, גיל המטופל, האזור בעור בו קרתה הפציעה, סוג הפציעה ועומקה ככלל, ככל שמתחילים לטפל בצלקת סמוך יותר למועד הפציעה (כחודש עד שלושה חודשים לאחר הפציעה) כך הסיכוי להפחית היווצרות צלקות וצמצום היקפם של הצלקות עולה.
ישנם סוגי צלקות שונים כאשר אופן הטיפול בהן משתנה מאדם לאדם ובהתאם לסוג הצלקת.

שני הסוגים העיקרים של צלקות שמטופלים במרכז הרפואי הן :
צלקות לאחר אקנה ( פצעי בגרות )
צלקות שנותרות לאחר פציעה של ניתוח או תאונה

צלקות אקנה

אנשים אשר סבלו בעבר מאקנה חמורה שלא טופלה כראוי, נותרים במקרים רבים עם צלקות בפנים. קיימות צלקות מסוגים שונים כאשר הסוג הנפוץ ביותר הינו צלקות אקנה שקועות, מה שנקרא “חטטים”. בגילאים מבוגרים יותר מתווספים לצלקות קמטוטים אשר עלולים להעמיק את הצלקת עוד יותר ולפגוע באיכות ובמרקם העור.

בעבר, הפתרון העיקרי לטיפול בצלקות אקנה היה פילינג כימי עמוק עם חומצות חזקות הנעשה בחדר ניתוח אשר היה מלווה בהחלמה ארוכה וסיכון להיפרפיגמנטציה לאחר הטיפול.

מחקרים מראים שלצורך שיפור בצלקות אקנה וצלקות טראומטיות שקועות יש לשלב מספר טיפולים. ככל שנשלב יותר טיפולים כך השיפור בצלקות יהיה משמעותי יותר.

טיפול משולב בIPL ולייזר לאקנה וצלקות אקנה:

צלקות לאחר ניתוח /פציעה או תאונה

הטיפול בסוג צלקות אלו כולל שילוב של מכשור מתקדם כמו לייזר וטיקסל לעידוד ייצור קולגן תקין במקום הקולגן הפגום שנוצר בצלקת
לעיתים יש צורך בהזרקת חומרים המעודדים ייצור קולגן בבסיס הצלקת או הזרקת חומרים שמכווצים את הצלקת במקרה של צלקת מורמת מהעור .
יש צורך בהתאמה אישית של הטיפול לסוג הצלקת ולסוג העור של המטופל

עוד ברפואת עור

טיפול בהזעת יתר

הזעת יתר הוא מצב בו ההזעה אינה תואמת את הפעילות הגופנית או טמפרטורת הסביבה. בעיה זו פוגעת באיכות החיים. הזעת היתר יכולה להיות גם משנית

בהרחבה »