חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פיגמנטציה: שלום ולא להתראות

מאת: ד"ר אלה אגוזי ריינמן

כתמי פיגמנטציה נוצרים כתוצאה מחשיפה לשמש, גורמים גנטיים, שינויים הורמונליים או פציעות. כיצד ניתן למנוע הופעת כתמים? ומה ניתן לעשות על מנת להבהירם?

אנשים רבים סובלים מהיווצרות של כתמי צבע על העור (היפר פיגמנטציה). כתמי הצבע האלה פוגמים במראה האסתטי  ובלא טיפול ראוי- הכתמים אינם נעלמים, אלא הם אף מעמיקים עם הזמן.

מהי היפר פיגמנטציה?

היפר פיגמנטציה היא הצטברות עודף פיגמנט (צבע) באזור מסוים בעור.

תפקידו של העור הוא להגן על הגוף מפני נזקים חיצוניים, לרבות נזקי קרינת השמש.

העור בנוי משכבת האפידרמיס ( בחלק החיצוני ), מתחתיה הדרמיס (השכבה האמצעית, ובחלק הפנימי ביותר  -השומן התת עורי .

תאי המלנוציטים, שנמצאים בשכבת האפידרמיס – אחראים להגן על העור מפני קרינת השמש.

לשם כך, הם מייצרים פיגמנט מיוחד, בשם מלנין, שסופג ("בולע") לתוכו את קרינת השמש  ומונע ממנה לחדור לגוף. פעולה זו מכהה את העור וזה בא לידי ביטוי בצבע העור.

פעילות יתר של תאי המלנוציטים  מגבירה את ייצור פיגמנט המלנין – מעבר לרמה הנדרשת לשם הגנה על העור וגורמת להצטברות מלנין ולהתכהות אותו אזור בעור. תופעה זו מכונה "היפר פיגמנטציה" והשלכותיה הן בעיקר אסתטיות.

 

מהo הגורמים להיפר פיגמנטציה?

הגורם המוכר, הידוע והמרכזי ביותר הוא החשיפה לשמש. ככל שתאי המלנוציטים נחשפים לאורך זמן ממושך יותר לאור השמש, כך תצטבר כמות גדולה יותר של מלנין בתוכם – ויגדל הסיכון להופעת היפר פיגמנטציה.

גורמים נוספים:

שינויים הורמונליים

גורמים חיצונים- פציעות והצטלקויות או נטילת תרופות

 

מהם סוגי ההיפר פיגמנטציה הקיימים?

היפרפיגמנטציה בשל חשיפה מוגברת לשמש –

סוג זה מתאפיין בעיקר בכתמים שטוחים, בגוון חום בהיר או כהה, בעלי גבולות מוגדרים. שמם Solar Lentigo.

עומקם של כתמים אלה הוא לרוב בשכבת האפידרמיס  והם מופיעים בעיקר אצל מבוגרים, כחלק מתהליך ההזדקנות של העור, באזורים חשופים לשמש כגון הפנים, הדקולטה (החלק העליון של החזה) – והחלק הגבי של כפות הידיים והאמות.

 

היפרפיגמנטציה בשל שינויים הורמונלים-

תופעה אופיינית בעיקר בנשים בגיל הפוריות בשל הריון או נטילת גלולות. הסוג המוכר ביותר נקרא Melasma –

תופעה עורית כרונית של כתמים חומים ורחבים, בעלי גבולות בלתי מוגדרים.

עומקם הוא בשכבת האפידרמיס, הדרמיס או בשתיהן

ממוקמים באזור המצח, הלחיים ומעל השפה העליונה.

הכתמים מוחמרים בחשיפה לשמש

 

היפרפיגמנטציה בשל גורמים חיצוניים

כתמים חומים כהים או בהירים, שנגרמים כתוצאה מפציעה של העור (דלקת או הצטלקות, לדוגמא), או כתופעת לוואי של נטילת תרופות מסוימות כמו תרופות משתנות או כימותרפיה.

הכתמים מוחמרים בחשיפה לשמש

 

האם ניתן להבהיר כתמי היפר פיגמנטציה?

 

בשנים האחרונות התפתח מאוד תחום הרפואה האסתטית בכלל ותחום הטיפול בכתמי היפר פיגמנטציה בפרט; וכיום, מוצעים טיפולים המותאמים ספציפית לסוג הכתם, אופיו ועומקו.

 

כיצד מאבחנים את סוג ההיפר פיגמנטציה?

 

אבחון נכון ומדויק יכול להתבצע רק על ידי רופא מומחה ברפואת עור.

האבחנה הראשונית היא אבחנה קלינית, המבוססת על הסתכלות על צורת וגוון הכתם.

 

בקליניקות המקצועיות, שמתמחות בהבהרת כתמי פיגמנטציה, יש מכשור ייעודי שמסייע לאבחון מדויק יותר של השכבה בה הצטבר עודף המלנין (עומק הכתם), כגון מנורת Wood, שהינה מנורה באורך גל ייעודי, איתה מאירים על הכתם; ובהתאם לעומקו של הכתם, המנורה יוצרת צבע ותאורה שונה.

 

מכשור חדשני נוסף הוא מצלמה בטכנולוגיית תלת מימד, שמחלקת את העור לרבדים השונים (שכבות) – ובכך מעניקה תמונה ברורה של מיקום עודף הפיגמנט ועומקו.

 

מהם סוגי הטיפולים הקיימים?

 

 

  1. מניעה – שלב הטיפול הראשון, העיקרי והחשוב ביותר, לפני הופעת הכתמים, תוך כדי הטיפולים השונים ולאחריהם, הוא שלב המניעה מהחשיפה לשמש. חשוב מאוד להקפיד על מריחת קרם הגנה בעל SPF50 ומעלה, באופן יומיומי, בכל שעות האור, גם כאשר נמצאים במקומות סגורים ולחדש אותו בכל שעתיים.

 

  1. טיפול בהיפר-פיגמנטציה הקשורה לחשיפה ממושכת לשמש (כתמי Solar Lentigo )– הטיפול היעיל ביותר בסוג זה של כתמים, הוא טיפול באמצעות לייזר או קרני אור IPL, שמכוונים לאורך גל ולאנרגיה מסוימת, המותאמת לפגיעה בעודף הפיגמנט. הקרניים הורסות ומפרקות את הפיגמנט לחלקיקים, שמפונים מהעור בתהליך טבעי. על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר, מומלץ לבצע סדרה של 3-5 טיפולים, במשך כ-20 דקות לטיפול, בהפרשים של כחודש בין טיפול אחד למשנהו.

 

  1. טיפול בהיפר-פיגמנטציה הקשורה לשינויים הורמונלים ( מסוג (Melasma – כתמים אלה עקשניים יותר, קשים יותר לטיפול ודורשים שילוב של טיפול על בסיס קבוע, לצד טיפול עמוק יותר.

הטיפול היומיומי כולל שימוש בתכשירים מקומיים, שמבוססים על חומרים המעכבים את ייצור פיגמנט (הידרוקוינון, חומצה רטינואית, חומצה אזלאית, ויטמין C ועוד), שנרקחים על ידי רופא מוסמך בלבד וניתנים עם מרשם רפואי, אותם מורחים על כל הפנים בלילה.

הטיפול העמוק  כולל טיפול לסילוק עודף הפיגמנט, שמתבצע באמצעות לייזר בעוצמה נמוכה ו/או פילינג כימי שטחי או בינוני (תכשיר חומצתי, הנמרח על העור וגורם לקילוף השכבות העליונות), בהתאם לעומק הכתמים.

 

  1. טיפול בהיפר-פיגמנטציה בשל גורמים חיצוניים – כתמים אלו עקשנים ונשארים זמן רב – חודשים עד שנים.

הטיפול כולל שימוש בתכשירים מקומיים, שמבוססים על חומרים המעכבים את ייצור פיגמנט (הידרוקוינון, חומצה רטינואית, חומצה אזלאית, ויטמין C ועוד), שנרקחים על ידי רופא מוסמך בלבד וניתנים עם מרשם רפואי, אותם מורחים על שטח ההיפרפיגמנטציה בלילה לתקופה ממושכת.

 

 

האם הכתמים חוזרים לאחר הטיפול?

כתמי היפר פיגמנטציה עלולים להישנות, גם לאחר טיפול.

חשוב מאוד להקפיד על הגנה משמש, להיות במעקב רופא עור ולשמר את הטיפול אחת לחצי שנה.

היות שהפיגמנט נוצר באפידרמיס ועלול לשקוע עם הזמן לדרמיס, ככל שמקדימים לטפל בכתם, בעודו טרי וצעיר, כך הטיפול יהיה לרוב יעיל ואפקטיבי יותר.

 

ד"ר אלה אגוזי ריינמן היא מומחית ברפואת עור ועוסקת בטיפולי אסתטיקה רפואיים.

שיתוף:

תגיות:

Picture of מאת: ד"ר אלה אגוזי ריינמן

מאת: ד"ר אלה אגוזי ריינמן

מומחית ברפואת עור ועוסקת בטיפולי אסתטיקה רפואיים

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

מהי חומצה היאלורונית

בשנים האחרונות חומרי מילוי מבוססים על חומצה היאלורונית הפכו להיות הטיפול המקובל ביותר למילוי קמטים ופיסול הפנים. חומצה היאלורורנית זהו סוכר המצוי באופן טבעי ברקמות

בהרחבה »

מדוע עורנו מזדקן?

הזדקנות הוא תהליך שקורה בכל איברי גופנו אך הוא נראה לעין באופן המובהק ביותר על פני עורנו. יש ירידה טבעית בתפקוד איברי הגוף כולל העור

בהרחבה »
אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

מהי חומצה היאלורונית

בשנים האחרונות חומרי מילוי מבוססים על חומצה היאלורונית הפכו להיות הטיפול המקובל ביותר למילוי קמטים ופיסול הפנים. חומצה היאלורורנית זהו סוכר המצוי באופן טבעי ברקמות

בהרחבה »